BRAIN MUSIC English Site
CD
Wind Band
"Winds" Series
All Japan Band Contest(AJBC)
Championship(JWOEC)
Band Performances
- Professional Bands
- Amateuer/School Bands
- UNIVISUAL(Tokyo Kosei Wind Orchestra)

Solo and Ensemble

Chorus

Drum Corps International
Championship(JWOEC)
image

Championship 2010 (Elementary)
BOD-3100A
4,700 JPY

1.Kamigo Elem. - IKARUGA - Tetsunosuke Kushida
2.Maewatari Elem. - Journey to The Centre of the Earth - Peter Graham
3.Kikonai Elem. - From “Pagan Dances” - James Barnes
4.Meiwa Elem. - Suite from Hymn of the Highlands - Philip Sparke
5.Higashi-narashino Elem. - From “Pagan Dances” - James Barnes
6.Sakaine West Elem. - Noah's Ark - Masanori Taruya
7.Kunebetsu Elem. - Methuselah II for Percussion and Wind Orchestra - Masaru Tanaka
8.Omiya-minami Elem. - "Die Csardasfurstin" Selections - Emmerich Kalman/Eiji Suzuki
9.Ozato-minami Elem. - Songs of Sailor and Sea - Robert W. Smith
10.Matsuba-daini Elem. - Riverdance - Bill Whelan
11.Musashino Daisan Elem. - Prominence Bird - Masaru Tanaka

image

Championship 2010 (Jr. High)
BOD-3101A
4,700 JPY

1.Nakayama-satsukidai JHS - From “The Inn of the Sixth Happiness”- Malcolm Arnold/Munetoshi Senoo
2.Nakaodai JHS - From “El sombrero de tres picos”- Manuel de Falla/Mamoru Nakata
3.Kashiwa JHS - From “El sombrero de tres picos”- Manuel de Falla/Mamoru Nakata
4.Sugawa-daiichi JHS - Till Eulenspiegels lustige Streiche Op.28 - Richard Strauss/Kazuhiro Morita
5.Myouden JHS - Reminiscencia Gitana - Andre Waignein
6.Matsudo Daiyon JHS - From “La Mer” - Claude Debussy/Masato Sato
7.Nisshin JHS - “Don Juan”, Tondichtung nach Nicolaus Lenau Op.20 - Richard Strauss/Kazuhiro Morita
8.Sakaine JHS - Scenery Poetry - Idyll for Wind Ensemble “As the Sun Rises”- Chang Su KOH
9.Mito Daiyon JHS - From “Daphnis et Chloe” - Maurice Ravel (arr. Kanehisa Shien)
10.Mobara-higashi JHS - From “Daphnis et Chloe” - Maurice Ravel/Toshio Mashima

image

Championship 2010 (Sr. High)
BOD-3102A
4,700 JPY

1.Tokai University Fuzoku Takanawadai HS - Poeme Montagnard - Jan Van der Roost
2.Shiroko HS - From “Rapsodie Espagnole”- Maurice Ravel/Kazuhiro Morita
3.Aikodai Meiden HS - Les trois notes du Japon - Toshio Mashima
4.Izumo Hokuryo HS - Mindscape for Wind Orchestra - Chang Su KOH
5.Seisho HS - Variations on a Hungarian Folksong “The Peacock”- Zoltan Kodaly/Kazuhiro Morita
6.Kasukabe Kyoei HS - Mindscape for Wind Orchestra - Chang Su KOH
7.Makuhari Sohgoh HS - From “Feste Romane”- Ottorino Respighi/Masato Sato
8.Katakura HS - From “Daphnis et Chloe”- Maurice Ravel/Hirokazu Amakasu
9.Suginami HS - From “Symphonic Dances Op.45”- Sergei Rachmaninov/Masato Sato
10.Narashino HS - From “La Mer”- Claude Debussy/Tomohiro Takiyama

image

Championship2010 (Small Bands)
BOD-3103A
4,700 JPY

1.Hokuyou JHS - Blue Shades - Frank Ticheli
2.Gyokusen JHS - Lady Mallow - Fumio Tamura
3.Ashiya Yamate JHS - From “Dance Suite”- Bela Bartok/Jun Fujimura
4.Hanaten Junior HS - L'isle joyeuse - Claude Debussy/Tetsuji Kimura
5.Shiki JHS - Light of My Soul - David Gillingham
6.Tokyo Metropolitan Katsushika Sogo HS - Avenue Divertimento - Yosuke Fukuda
7.Tokai University Sugao Senior HS - Stabat mater dolorosa - Masanori Taruya
8.Funabashi-higashi HS - From “Dance Suite”- Bela Bartok/Shin-ichiro Tagawa
9.Keio Shiki Senior HS - Harrison's Dream - Peter Graham

image Championship 2009 (Elementary)
BOD-3092A
4,700 JPY

Kamigou Elem. - Suite on Celtic Folk Songs - Tomohiro Tatebe
Kunebetsu Elem. - Prominence Bird - Masaru Tanaka
Kansai Soka Elem. - Honor to Gershwin - George Gershwin/Katsuhiko Tanaka
Matsuba Daini Elem. - Hymn of the Highlands: Ardross Castle, Dundonnel - Philip Sparke
Sannomaru Elem. - The Woman in White - Andrew Lloyd-Webber/Johan de Meij
Narashinodai Daiichi Elem. - Slava! - Leonard Bernstein/Clare Grundman
Hikarigaoka Elem. - Gayaneh - Aram Il'ich Khachaturian/Norito Hayashi
Ohmiya Minami Elem. - The Merry Widow Franz Lehar/Eiji Suzuki
Mama Elem. - Jeanne d'Arc - Takamasa Sakai
Musashino Daisan Elem. - Figuration - Tetsunosuke Kushida
image Championship 2009 (Jr. High)
BOD-3093A
4,700 JPY

Otokoyama Daini JHS - Ma Mere l'Oye - Maurice Ravel/Kazuhiro Morita
Hachiken JHS - Symphony No. 2 - Aram Il'ich Khachaturian/Toyoaki Takano
Yoshida JHS - A Myth for Symphonic Band - Hiroshi Ohguri
Shimotsuma JHS - The Inn of the Sixth Happiness - Malcolm Arnold/Munetoshi Senoo
Asaka Daigo JHS - L'isle Joyeuse - Claude Debussy/Makoto Onodera
Asahikita JHS - Yoyogenmu -Tatsunari Sato
Yoto JHS - Yugagyo Cyugan - Masamicz Amano
Higashi Tachibana JHS - Daphnis et Chloe - Maurice Ravel/Toshio Mashima
Kodaira Dairoku JHS - Symphonie: IV. Adagio-Allegro energico - Akio Yashiro/Masamicz Amano
Matsudo Daiyon JHS - Mindscape - Chang Su Koh
Sakaine JHS - Othello: I, III, IV - Alfred Reed
image Championship 2009 (Sr. High)
BOD-3094A
4,700 JPY

Shimane Chuo HS - Petite Suite: En bateau, Ballet - Claude Debussy/Souichi Konagaya
Kansai Soka HS - Symphonic Dances Op. 45: III. Lento assai-Allegro vivace - Sergei Rachmaninov/Masato Sato
Furukawaga HS - Trois Mouvements Symphonique - Akira Miyoshi/Takafumi Konno
Hamamatsu Uminohoshi HS - Symphony No. 3 - Robert W. Smith
Tokai Univ. Sugao HS - GR Selection pour l'orchestre de vent - Masamicz Amano
Aikodai Meiden HS - Salome: Dance of the Seven Veils - Richard Strauss/Kazuhiro Morita
Kasukabe Kyoei HS - Cantos Sonare - Eiji Suzuki
Makuhari Sogo HS - Symphony No. 2 La Passio de Crist - Ferrer Ferran
Suginami HS - Symphony No. 3 - Aram Il'ich Khachaturian/Kuniro Kobayashi
Katakura HS - The Miraculous Mandarin - Bela Bartok - Toshiro Ozawa
Kashiwa HS - Distant Fireworks for Band and Chorus - Tsutomu Tajima
image Championship 2008 (Elementary)
BOD-3083A
4,700 JPY

Rainbow Breeze March - Yoshio Matsuo
; Coppelia - Leo Delibes/Akira Yodo - Kokubu Elem.
Symphonic Dances for Wind Ensemble - Yosuke Fukuda - Tatsumigaoka Elem.
Miss Saigon - Claude-Michel Schonberg/Koh Shishikura - Sakaine Nishi Elem.
Broadway Spectacular – arr. Alan Fernie - Matsuba Daini Elem.
That's Entertainment – arr. Katsuhiko Tanaka - Kansai Soka Elem.
"Der Zarewitsch" Selections - Franz Lehar/Eiji Suzuki - Ohmiya Minami Elem.
IKARUGA - Tetsunosuke Kushida - Mama Elem.
Snow Maiden Suite - Nicolay Rimsky-Korsakov/Chihiro Kono - Narashinodai Daiichi Elem.
Rhapsody for Band - Hiroshi Ohguri - Kashiwa Daiichi Elem.
Turandot - Giacomo Puccini/Yo Goto - Hikarigaoka Elem.
image Championship 2008 (Jr. High)
BOD-3084A
4,700 JPY

Feste Romane - Ottorino Respighi/Kazuhiro Morita - Noda Daiichi Jr. HS
L'isle joyeuse - Claude Debussy/Toshio Mashima - Shinko Jr. HS
The Miraculous Mandarin - Bela Bartok/Tohru Minakuchi - Yokoshiba Jr. HS
"Die Entfuhrung aus dem Serail" Overture - W.A.Mozart/Shigeyuki Kishida - Imazu Jr. HS
Soaring over the Ridges-the Impression of the North Alps - Satoshi Yagisawa - Kozu Jr. HS
Feste Romane - Ottorino Respighi/Kazuhiro Morita - Kamada Jr. HS
Gayane - Aram Il'ich Khachaturian/Norito Hayashi - Wanagaya Jr. HS
Harrison's Dream - Peter Graham - Kodaira Dairoku Jr. HS
Turandot - Giacomo Puccini/Yo Goto - Matsudo Daiyon Jr. HS
Mindscape for Wind Orchestra - Chang Su Koh - Sakaine Jr. HS
image Championship 2008 (Sr. High)
BOD-3085A
4,700 JPY

Toccata and Fugue in D minor, BWV 565 - J.S.Bach/Genba Fujita/F.Fennell - Hikarigaoka Girls' HS
Vesuvius - Frank Ticheli - Ohmiya Kita HS
Variations on a Hungarian Folksong "The Peacock" - Zoltan Kodaly/Jan Cober - Sakuragaoka HS
Archangel Raphael Who Leaves A House of Tobias - Masanori Taruya - Tokai University Sugao Sr. HS
Yugagyo Cyugan -azuma kagami ibun - Masamicz Amano - Izumi Chuo HS
Festival Variations - Claude T. Smith - Tokai University Takanawadai Sr. HS
Feste Romane - Ottorino Respighi/Takashi Umeda - Osaka Toin Sr. HS
Symphonic Dance Op. 45: 3rd mov't - Sergey Rachmaninov/Masato Sato - Suginami HS
Symphonie fantastique: V. Songe d'une nuit du Sabbat - H.Berlioz/Hirokazu Amakasu - Katakura HS
CHOJU GIGA for Symphonic Band - Tsutomu Tajima - Kashiwa HS